Speciální doporučení pro ortodontické pacienty

23.03.2020

Doporučení a praktické rady k rovnátkům s ohledem na aktuální situaci. Vypracovala specialistka ortodoncie MDDr. Diana Filipová, MBA.

Úsměv to řekne za Vás.

Vážené klientky, vážení klienti, milí pacienti a rodiče,

v souvislosti se současnou epidemiologickou situací funguje naše ortodontická ordinace v omezeném režimu. Situaci průběžně monitorujeme a zavadíme potřebná opatření. V případě potřeby změny Vašeho termínu Vás budeme kontaktovat.

Přeobjednejte se prosím na kontaktech uvedených níže, pokud se necítíte dobře, máte příznaky onemocnění dýchacích cest (zvýšená tělesná teplota, rýma, kašel, dušnost apod.) nebo jste v karanténě.

Pokud budete návštěvu ordinace z jakéhokoliv důvodu odkládat, můžete využít virtuální konzultaci/kontrolu zasláním fotografií zubů – ozvěte se, navedeme Vás.

I za omezeného provozu bude dostupné poskytnutí první pomoci (škrábající nebo uvolněné součástky apod.) po předchozí domluvě. Velmi akutní stavy lze ošetřit i u pacientů s infekčním onemocněním – je nutno domluvit předem, kdy přesně Vás ošetříme, aby bylo vše zajištěno a aby byl minimalizován kontakt s ostatními pacienty.

Na naší klinice dbáme na nadstandardní úroveň hygieny a ochranu zdraví nejenom nás, ale i Vás a Vašich blízkých. Nemusíte mít obavy, pouze Vás prosíme o respektování bezpečnostních opatření . Na recepci kliniky je možná dezinfekce rukou. Doprovod prosíme, aby vyčkal mimo prostory ordinace.

Děkujeme za pochopení a spolupráci.

Níže naleznete praktické poznámky k léčbě vzhledem k situaci.

S pozdravem,
MDDr. Diana Filipová, MBA a tým ortodontických asistentek

e-mail: orto@dentmedico.cz
mobilní telefon + WhatsApp: +420 730 540 594 (k dispozici celodenně)
tel.: +420 225 880 995 (k dispozici pouze v ordinační době)

Doporučení a praktické rady k rovnátkům s ohledem na aktuální situaci

Hygiena rukou při manipulaci s rovnátky

Vzhledem k obecným odporučením nedotýkat se obličeje je třeba mít při manipulaci s rovnátky umyté ruce  – mýdlem a příp. použít alkoholový dezinfekční gel.

Ústní hygiena

Kromě hygieny rukou je bez ohledu na přítomnost rovnátek vhodné dodržovat pečlivou a pravidelnou ústní hygienu . U děti je vhodné je kontrolovat a příp. zuby dočišťovat.

 • Dezinfekci ústní dutiny lze provádět výplachy ústní vodou s obsahem chlorhexidinu (např. Paroex 0,12%, Corsodyl).
 • Dobrou, ne zcela známou pomůckou je tzv. Superfloss (např. Oral-B nebo Curaprox DF 845) – speciální vlákno s vyztuženými kraji pro lepší zavádění při čištění kolem zámečků, lepených oblouků na patře/pod jazykem, kolem můstků a korunek.
 • Po prodělání infekční nemoci se doporučuje vyměnit zubní kartáček za nový.
 • Obzvláště u dospělých – chronickou parodontitidou narušený úponový aparát zubu usnadňuje vstup do krevního řečiště nejen bakteriím, se kterými se dobře fungující zdravý (!) imunitní systém je schopen vypořádat, ale především virům, se kterými může mít i zdravý imunitní systém, zejména ve větším množství, poměrně významný problém. Terén chronické parodontitidy proto představuje potenciální místo vstupu COVID-19 do organismu.

Poranění a zánět v ústní dutině

 • Oděrky sliznic, afty apod. – ošetřit přípravky Mundisal gel, Oroxid sprej, náplastmi na sliznice (např. Aloclair) nebo gelem s obsahem lidokainu (např. Kamistad).
 • Zápal koutků – lze použít např. framykoin, tea tree oil, balzámy, při dlouhodobějších i antimykotické masti (Fungicidin)
 • Lze využít různých volně prodejných přípravků , čtěte příbalovou informaci, poradí Vám v lékárně nebo nám napište na orto@dentmedico.cz

Hygiena snímatelných aparátů

rovnátka barevné dětské, neviditelná a udržovací

 • S aparáty manipulujte pouze čistými rukami
 • Aparátky pečlivě čistit:
  • Mechanicky – s výhodou lze použít elektrické kartáčky, ideálně sonické, dále i speciální kartáčky na protézy , které mají delší a tvrdší štětiny a dostanou se i do hůře dostupných míst (např. Oral-B Denture, GUM Denture; úplně postačí i z DM drogerie)
  • Chemicky – pomocí čistících tablet (např. Corega; tablety z DM moc dobré nejsou) nebo roztoků a gelů  (Curaprox BDC)
 • Aparáty lze skladovat namísto krabičky v roztoku z tablety/koncentrátu, který vydrží několik dnů
 • V případě nutnosti zvýšené dezinfekce aparátů jsou k ordinaci k dispozici čistící krystaly s obsahem chlóru

Poznámky k jednotlivým druhům aparátů

Fixní rovnátka

 • Gumové tahy vyměňovat čistými rukami
 • V případě, že Vám gumičky došly, je možné si je vyzvednout na recepci nebo nechat zaslat poštou
 • Vzhledem ke ztížené hygieně je v případě infekčního onemocnění provádět výplachy ústní vodou s obsahem chlorhexidinu.

Neviditelná rovnátka (Invisalign)

 • V případě potřeby můžete snížit frekvenci střídání dlah na minimum.
 • Nové dlahy je po domluvě možno vyzvednout na recepci, v krajním případě zaslat poštou, stejně tak gumičky nebo jiné chybějící pomůcky.
 • Kontrolu je ve většině případů možno provést i virtuálně.

Snímací (barevná) rovnátka u dětí

Pokud roztáčíte šroub na aparátu a dítěti se nedaří jej v průběhu nemoci dostatečně nosit, přestaňte roztáčet, ev. lze vrátit i otáčku zpět.