bělení zubů

Osobní vzhled a první dojem při jednání s druhou osobou, je mnohdy tvořen právě naším úsměvem. Hezký úsměv zvedá sebevědomí a chuť se smát.

úsměv to řekne za Vás

Bělení zubů jako cesta k zářivému úsměvu

Proč vůbec podstoupit bělení zubů? Bělit zuby znamená dosáhnout dlouhodobě jejich světlejšího odstínu. Již od chvíle prořezání zubu do dutiny ústní začíná jeho původní odstín tmavnout. Příčinou tmavnutí zubů jsou barevné pigmenty přijímané v potravinách a nápojích. Nejčastější příčiny zabarvení zubů je konzumace černého čaje, kávy, coly, červeného vína či kouření a žvýkání tabáku. Zuby mohou být přirozeně tmavší již při prořezání. Jindy jsou na vině antibiotika, často opakovaně podávaná v raném dětství. Takové zuby bývají zbarveny do odstínů žluté, šedé či hnědé barvy. Postiženy jsou buď všechny rovnoměrně nebo jen některé. Změnu barvy způsobí i zvýšený příjem fluoru – fluoróza zubů. Je typická přítomností křídově bílých skvrn na jinak normálně zbarveném zubu.

bělení zubů

Abychom vůbec mohli bělit, musí být chrup zdravý, bez kazů, bez zánětu dásní. Zuby ošetřené výplněmi či protetikou vybělit nelze. Pacient by měl být celkově zdráv, nedoporučuje se bělení zubů v těhotenství. Na naší klinice DENT MEDICO používáme jen ty bělící gely, které splňují novou legislativu EU – nařizující maximální 6% koncentraci peroxidu vodíku v bělících přípravcích.

Pro naše klienty nabízíme dvě možnosti bělení zubů:

  • ordinační bělení zubů pod dohledem
  • domácí bělení zubů

 

Bělení zubů pro Váš krásný úsměv

Ordinační bělení zubů Philips ZOOM

Při proceduře ordinačního bělení se nejprve na dásně nanese ochranná bariéra, aby dásně nepřišly do kontaktu s bělícím gelem. Poté se na zuby nanese speciální hydrogen-peroxidový gel zkombinovaný s modrým světlem s UV zářením, který zlepšuje stupeň vybělení. Toto se opakuje 3-4x vždy po dobu 15 minut.  Výsledný efekt bělení zubů přetrvává individuálně po různou dobu. Je závislý na kvalitě skloviny, na způsobu provádění ústní hygieny a také na působení různých zevních pigmentů na chrup (např. kouření, káva, čaj a jiné). Nedostatečný efekt nemůže být předmětem reklamace, neboť není ovlivnitelný. V případě potřeby, v individuálně určených časových intervalech, lze bělící proceduru opakovat.

Domácí bělení zubů Opalescence

Bělení zubů může probíhat i v pohodlí u Vás doma. Dentální hygienistka sejme otisky Vašich zubů, ze kterých v laboratoři zhotoví na míru silikonové formičky, které sedí přesně na Vaše zuby. Poté si již doma aplikujete do těchto formiček na horní a dolní čelist do přední části bělící gel. 10% nebo 16% karbamid peroxid bělící gel se používá 4-6 hodin během noci. Proces bělení doma trvá 2 až 4 týdny.

CHCI SE OBJEDNAT NA BĚLENÍ ZUBŮ


Citlivost zubů a dásní během bělení?

Ano. Průnik bělící látky do zubů může vyvolat jejich zvýšenou citlivost, zejména na tepelné podněty (studené nápoje, horká káva a čaj). Tato citlivost je však dočasná a zpravidla netrvá déle než 1-2 dny. Její intenzitu nelze zcela předpovědět. Určitým indikátorem může být citlivost zubů přítomná již před bělením zubů (reakce na studené nápoje, odstraňování zubního kamene atd.). Tuto citlivost lze snižovat použitím speciálních past, ústních vod či gelů. Látky snižující citlivost jsou dnes i přímou součástí některých bělících přípravků. Jinou možností jsou speciální gely pro snížení citlivosti, které lze aplikovat do nosičů mezi vlastním bělením. Citlivost dásní je také dočasná. Z dlouhodobého hlediska je naopak účinek bělící látky na dásně pozitivní. Studie ukázaly, že působí proti zubnímu plaku a snižuje otoky a zarudnutí dásní – projevy jejich nežádoucího zánětu.

Je bělení zubů vždy úspěšné?

Většinou ano. Rychlost bělení zubu však závisí na prvotní příčině zabarvení zubu. V lehčích případech může být jedna ordinační kůra či dva týdny domácího bělení dostačující. Složitější barevné změny (kouření, tetracyklinové zuby, fluoróza) však mohou vyžadovat kombinaci bělících technik a trvat i několik měsíců.

Co „nesmím“ během bělení zubů?

Při bělení je povrch zubu „otevřený“ a více vnímavý k barevným pigmentům. Pokud nechcete působit proti účinku bělení, je vhodné vyhýbat se hodně barevným potravinám a nápojům. Jedná se zejména o kávu, černé čaje, červené víno, červenou řepu, sojovou omáčku… To se týká období vlastního bělení a přibližně dva týdny po dokončení bělící kůry, kdy se dosažený výsledek barevně stabilizuje.

Co když mám na zubech bílé výplně a korunky? Bělí se také?

Ne. Barva korunek i výplní zůstává původní. Po vybělení jsou nápadně tmavší a musí být vyměněny za nové, světlejší. Tato výměna však může proběhnout nejdříve za dva týdny po dokončení bělení zubů. Teprve tehdy je nový odstín zubů dostatečně barevně stabilizován.

Mění vybělené zuby následně svou barvu?

Ano. Vybělené zuby nejsou odolné vůči barevným pigmentům v potravě a nápojích. Mírné ztmavnutí zubů s odstupem času je proto možné. Nikdy však nedojde k úplnému návratu zpět k původní barvě! Dosažený výsledek lze udržovat použitím speciálních bělících past, gelů a vod. Velmi účinná je také pravidelná péče hygienistky. Ta zuby profesionálně čistí, zbavuje zubního kamene a pigmentů pomocí speciálních přístrojů. Pokud přesto časem získáte pocit, že zuby mírně ztmavly, není nic snazšího, než zopakovat pár aplikací domácího bělení.

A kolik bělení zubů stojí?

Celková cena ošetření závisí na zvolené metodě bělení a počtu opakování jednotlivých aplikací. Významná je i potřeba aktivní účasti Vašeho lékaře či hygienistky a jeho náklady na Vaše ošetření. Cena za bělení zubů se může pohybovat průměrně mezi 5.000 až 10.000 Kč (lehčí případy, méně aplikací), u těžších případů až 20.000 Kč (dlouhodobé bělení velmi zabarvených zubů, opakované ordinační bělení). Váš zkušený lékař Vám bude tím nejlepším rádcem při výběru bělení šitého přesně na míru Vašich požadavků, časových a finančních možností. Neváhejte se zeptat!

Jak si udržet vybělené zuby bílé?

Po bělení je povrch zubu „otevřený“ a více vnímavý k barevným pigmentům. Proto je vhodné se vyhýbat hodně barevným potravinám a nápojům po dobu 2 týdnů (první 3 dny po bělení jsou nejkritičtější). Jedná se zejména o kávu, černé a zelené čaje, červené víno, červenou řepu, sojovou omáčkou, pokud je to možné, tak nekouřit. Po 2 týdnech se dosažený barevný výsledek zcela stabilizuje.

CHCI SE OBJEDNAT NA BĚLENÍ ZUBŮ