Extrakce zubů moudrosti

Odstranění zubů moudrosti

Úsměv to řekne za Vás.

Odstranění „osmiček“ neboli zubů moudrosti patří k nejčastějším stomatochirurgickým zákrokům. U mnohých klientů vzbuzuje obavy, ale při správném načasování a s využitím moderních postupů nepředstavuje pro klienta zásadní omezení. U lidí, kterým se „osmička“ správně prořezala do dutiny ústní, nezpůsobuje žádné potíže a klient se dostatečně stará o dentální hygienu, není extrakce zubu moudrosti nutná. Řada lidí však nemá v čelisti pro poslední stoličku v řadě dostatek místa, což s sebou nese řadu rizik, včetně rizika silně bolestivých zánětlivých stavů. U klientů, jimž hrozí kvůli zubům moudrosti problémy, rozhodně doporučujeme preventivní extrakci dříve, než dojde k rozvoji bolestivých potíží.

Extrakce zubů moudrosti

Cena konzultace od 1.250 Kč. Výběr z ceníku zde.

Objednat se na konzultaci

Kdy odstranit „osmičky“

Odborný názor na odstranění třetího moláru, lidově „osmičky“, se výrazně liší v závislosti na celkovém zdravotním stavu klienta, věku klienta, konkrétní diagnóze i na odbornosti a zkušenosti daného stomatologa/stomatochirurga. Vždy zvažujeme i individuální osobnost klienta a jeho aktuální potřeby. Proto je těžké striktně stanovit hranice pro rozhodnutí se k odstranění „osmičky“ a klient může od různých stomatologů obdržet různá doporučení.

Zjednodušeně lze říct, že odstranění třetích molárů fyzicky lépe tolerují mladší klienti ve věku 17 až 22 let.  Zákroky v nižším věku obvykle trvají kratší dobu, jelikož kořeny zubů ještě nejsou plně vyvinuté do délky a čelistní kosti jsou pružnější. Proto i odstranění komplikovaně uložené „osmičky“ může proběhnout  jednodušším způsobem. Se stoupajícím věkem člověka dochází ke změnám tkání, které částečně zvyšují i potenciální množství komplikací (např. zalomení kořenů, horší hojení). Konkrétní situace je ale vždy individuální. První možnost preventivního chirurgického odstranění zubu moudrosti je v 15 letech věku člověka.

Preventivní odstranění zubů moudrosti

Měkká strava moderní doby vyžaduje méně mechanického zpracování potravy žvýkáním. Následkem postupné změny stravy dochází u lidí v čase k zmenšování délky čelistí, a tudíž i zmenšování místa pro prořezání „osmičky“. Částečné prořezání „osmičky“ do dutiny ústní, kdy se zub bokem dlouhodobě opírá o sousední „sedmičku“, zvyšuje výrazně riziko kazu obou zubů. Z důvodu špatné čistitelnosti postupně dochází k zánětu dásně, eventuálně k rozvoji zubního kazu samotné „osmičky“ nebo i sousední „sedmičky“. Ústní vody, pasty, výplachy ani sprchy nenahrazují mechanické čištění povrchu zubů, proto můžou kazivé procesy zpomalit, ale ne jim plně zabránit.

Proces rozvoje kazu obou zubů je obvykle léta nepozorovaný a dlouhodobě nečiní člověku žádné subjektivní potíže. Zjednodušeně řečeno: klient nic významného nevidí ani necítí. Jelikož je „osmička“ v patologickém postavení, jsou společně se sousedním zubem obtížně vyšetřitelné. Proto v tomto konkrétním případě není velkým ulehčením situace ani když klient chodí na pravidelné preventivní zubní prohlídky s rentegnovým vyšetřením chrupu. Protože je stav dlouhá léta nebolestivý a klienti mají přirozené obavy před doporučovaným chirurgickým zákrokem, odkládají často rozhodnutí o odstranění osmičky na dobu, kdy už zbytečně přijdou i o sousední zub.

Bezpečná analgosedace pro vaše pohodlí

Odstranění zubů moudrosti provádíme v řízené sedaci, případně v celkové anestezii. Při řízené sedaci je klient při vědomí, ale je zcela zbaven strachu. Jedná se o farmakologicky navozený stav, kdy jsou odstraněny pocity strachu a vnímání bolesti, a ošetřovaný klient pospává v průběhu celého výkonu. Na zákrok v řízené sedaci nebo celkové anestezii je potřeba se předem připravit dle pokynů, které vám sdělí lékař, a je vhodné zajistit si doprovod na cestu domů po zákroku.

Další důvody odstranění „osmiček“

  • Ortodontický důvod. Odstranění osmiček doporučujeme jednoznačně před nasezením fixního ortodontického aparátku, před nasazením rovnátek.
  • Léčba parodontitis („parodontózy“). Bakterie  plaku udržujícího se dlouhodobě v okolí dásně třetího moláru podporují rozvoj parodontitidy, která vede ke ztrátě zubů.
  • Odstranění „osmičky“ z důvodu rozsáhlého kazu „osmičky“, zánětu zubního nervu, rozvoje periapikálního nálezu nebo cysty za zubem.
  • Odstranění „osmičky“ před zhotovením nové protetické práce zejména na sousedním zubu (zhotovení nového můstku, korunky). Pozdější odstraňování „osmičky“ po nasazení laboratorní korunky může vést k nevratnému poškození nové zubní náhrady nebo k jejímu uvolnění (odlepení). Opakovaná fixace protetických náhrad na zuby snižuje jejich životnost.
  • Hygienické hledisko – zápach z úst.  Udržování hygieny v prostoru třetího moláru je obvykle obtížné, prostor proto může být odpovědný za zápach z dutiny ústní.
  • Nefunkčnost. „Osmička“ v horní čelisti bez možnosti protiskusu s „osmičkou“ v protilehlém zubním oblouku dolní čelisti neplní žvýkací funkci. Zuby bez protilehlého zatížení se během let pomalu vysouvají směrem ven z čelistního lůžka a postupně způsobují nečistitelnost zadní strany „sedmiček“. Opět riziko kazu „sedmičky“ až riziko její extrakce.

Můžete nám zavolat, zaslat SMS, poslat e-mail, nebo můžete vyplnit kontaktní formulář. Obratem se vám ozveme zpět.

Napište nám

Specialisté stomatochirurgie

MDDr. Jiří Jandl

MDDr. Jiří Jandl

stomatochirurgie
Zobrazit další