Uzdičky v ústech kojenců mohou bránit správnému přisátí miminka k prsu a způsobovat tak obtíže při kojení. Řešení nástřihem je otázkou vteřin a miminko není potřeba kvůli zákroku tlumit analgosedací. Na klinice DENT MEDICO spolupracujeme se sesterskou klinikou GYN MEDICO, kde zkušené laktační poradkyně často odhalí malý rozsah uzdiček jako příčinu potíží s kojením. Obrátit se na nás ale můžete i s diagnózou z jiného pracoviště.
Nastřižení uzdiček v ústech kojenců
Kdy odstranit uzdičky
Malý rozsah uzdiček ztěžuje kojencům pití z matčina prsu. Správné přisátí a sání je totiž spojeno s pohyblivostí jazyka. Miminka při kojení potřebují největší dosah jazyka za celý svůj život. Uzdičky u miminka z odborného hlediska nejlépe posoudí laktační poradkyně. Neváhejte se v této souvislosti obrátit na naši sesterskou kliniku GYN MEDICO i v případě, že zatím nejste jejími klienty.
Miminkům působí nejčastěji potíže podjazyková uzdička, která příliš omezuje pohyb jazyka. Extrémní případy, kdy miminko nevyplázne jazýček ani na úroveň dolního rtu, neumožňují vůbec správné přisátí k prsu. Tyto případy jsou obvykle odhaleny a řešeny už v porodnici, zde provedený nástřih uzdičky ale nemusí být dostatečně hluboký. V méně extrémních případech se miminko přisaje, ale uzdička mu brání ve správných pohybech a pití je pro něj náročné. Takové miminko pak často pije jen když má největší hlad a je pro něj obtížné napít se dosyta. Což pak vede ke zkracování doby kojení, horšímu vyprazdňování prsů a snižování tvorby mléka. V horším případě k úplnému bojkotu kojení ze strany miminka, které by bez problémů s uzdičkou mohlo být kojeno více a déle.
Potíže může působit i příliš pevná nebo krátká hornoretní uzdička, která znemožňuje ohrnutí horního rtu miminka. To může mít negativní vliv na hloubku přisátí. Hornoretní uzdička ale obvykle působí potíže spíše maminkám, protože málo vyhrnutý horní rtík se při sacích pohybech pohybuje po prsu a působí bolest i při přisátí ve správné poloze. Na rtu miminka se může v takovém případě tvořit tzv. sukční puchýřek.
Jak zákrok probíhá
Narozdíl od nastřihování či odstraňování uzdiček u dětí v pozdějším věku, je nastřižení uzdiček u kojenců velmi jednoduchým zákrokem, který trvá doslova pár vteřin. Miminko položíme na křeslo, otevřeme pusinku, nahmátneme uzdičky a ihned nastřihneme. Miminko není třeba tlumit analgosedací a maminka či tatínek mohou být celou dobu u něj, koukat na něj, mluvit, držet za ručičky. Více než na vlastní nastřižení miminko obvykle reaguje na manipulaci a přidržení uzdičky v ústech.
Po zákroku si maminka bere miminko do oddělené soukromé místnosti, kde zkusí miminko nechat přisát, nebo ho jinak utišit. Ranka může po zákroku mírně krvácet, ale to rychle přechází a miminko se nejlépe uklidní právě přisátím na prs či jinou pro něj osvědčenou metodou.
Hojení a péče po zákroku
Ranka v ústech miminka se hojí rychle, příznakem hojení je žlutobělavý povlak. Pokud si miminko sahá do pusy a tím doma znovu spustí drobné krvácení, je nejlepší ho opět utišit kojením. V případě většího neklidu miminka mohou rodiče první noc po zákroku nasadit i vhodný tišící přípravek, který doporučí lékař.
Můžete nám zavolat, zaslat SMS, poslat e-mail, nebo můžete vyplnit kontaktní formulář. Obratem se vám ozveme zpět.