Ortodoncie

Léčba nepravidelností chrupu pomocí rovnátek ORTO MEDICO s.r.o.

Úsměv to řekne za Vás.

Ortodoncie je obor, který se zabývá léčbou nepravidelností v postavení, tvaru a počtu zubů, jakož i vadami skusu a vadami v postavení čelistí. Rovné zuby nám pomáhají dobře kousat, žvýkat potravu a mluvit. Atraktivní úsměv nám zvyšuje sebevědomí. Ortodontická léčba pomocí rovnátek nejen srovná zuby, ale také harmonizuje celý obličej, což přispívá k vyššímu sebevědomí. Na klinice DENT MEDICO se ortodoncii věnují špičkové specialistky s dlouholetými zkušenostmi, které mají k dispozici nejmodernější technologie a vybavení. Nabízíme široké spektrum léčebných možností pomocí rozličných typů rovnátek, v případě potřeby včetně interdisciplinární spolupráce se specialisty jiných oborů – protetikem, implantologem, parodontologem apod. Objednat se k nám na ortodoncii můžete i v případě, že zatím nejste klientem či klientkou naší stomatologické kliniky.

Ortodoncie

Konzultace zdarma

Pokud máte žádanku od zubního lékaře na ortodontickou léčbu, máte u nás konzultaci zdarma. Pokud žádanku nemáte a přesto máte o ortodontickou léčbu zájem, 15 minutovou konzultaci účtujeme dle aktuálního ceníku.

Proč rovnátka

Obvyklým důvodem pro nasazení rovnátek je touha po esteticky lepším chrupu, ale mít rovné zuby se vyplatí i ze zdravotních důvodů. Rovné zuby jsou méně náchylné k zubnímu kazu, zánětu dásní a k poškození úrazem. Na rovných zubech se méně zachytává plak. Lépe se čistí. Klesá riziko vzniku parodontózy a předčasných ztrát zubů.

Ortodontická léčba je možná v kterémkoliv věku. V posledních letech neustále roste počet dospělých pacientů. Jediným omezujícím faktorem je hygiena a kvalita závěsného zubního aparátu (parodontu). Ve spolupráci s parodontologem je ortodontická léčba pomocí rovnátek možná i u pacientů s parodontitidou. Ortodontická léčba je také často nezbytná u přípravy před implantologickým a protetickým ošetřením.

Neléčené ortodontické vady se mohou časem zhoršit. Mohou být příčinou vzniku zubního kazu, parodontózy, obtíží při příjmu potravy. Včasná ortodontická léčba může být finančně méně náročná než následná léčba problémů vzniklých neléčenou vadou. Rozhodnutí podstoupit ortodontickou léčbu pomocí rovnátek proto raději neodkládejte.

Jak probíhá vyšetření na ortodoncii

Prvním krokem v ortodontické péči na naší klinice je nezávazná úvodní konzultace. Při ní klienta vyšetříme a nastíníme další možnosti ortodontické léčby, její časovou náročnost a finanční spoluúčast klienta. Pokud máte žádanku od zubního lékaře na ortodontickou léčbu, máte u nás konzultaci zdarma. Pokud žádanku nemáte a přesto máte o ortodontickou léčbu zájem, účtujeme patnáctiminutovou konzultaci dle aktuálního ceníku.

Rozhodnete-li se pro ortodontickou léčbu na naší klinice, následuje po úvodní konzultaci vstupní vyšetření. Pro přesné stanovení léčebného plánu je potřeba zhotovit ortodontické dokumentační modely chrupu, panoramatický rentgenový snímek chrupu, profilový rentgenový snímek hlavy, fotodokumentaci klienta a u rostoucích klientů i rentgenový snímek zápěstí k určení tzv. skeletálního věku. Na základě tohoto zhotovíme individuální léčebný plán, který podrobně probereme s klientem či v případě dítěte s rodiči, a následně můžeme zahájit ortodontickou léčbu pomocí rovnátek.

Jaké typy rovnátek nabízíme

  • Snímací rovnátka
  • Fixní kovové nebo keramické aparáty
  • Neviditelná rovnátka

Nejčastěji používaným aparátem v ortodontické léčbě jsou fixní aparáty neboli pevná rovnátka, fixní rovnátka, zámečky či rovnátka napevno. Během aktivní fáze léčby provádíme díky fixním rovnátkům posuny zubů a zubních oblouků do plánovaného postavení. Nejčastěji k tomu používáme kovové zámečky. Můžeme také nabídnout keramické zámky (keramická rovnátka), které jsou méně nápadné. Nezbytným předpokladem pro léčbu fixními rovnátky je vzorná ústní hygiena. Pokud si klient během léčby správně čistí zuby, pak nehrozí, že by se pod zámečky kazily. Je potřeba věnovat pozornost stravovacím návykům a vyhýbat se některým potravinám (např. oříšky, topinky…), aby nedošlo k uvolnění zámečku ze zubu. Průměrná doba léčby fixním aparátem jsou 2 roky, může být však delší i kratší v závislosti na závažnosti vady.

Estetickou špičku mezi fixními rovnátky představují neviditelná rovnátka. Jsou zhotovena z neviditelného silikonu a vyrábí se na míru v USA, kam odesíláme výrobci veškerou ortodontickou dokumentaci klienta v digitalizované podobě, podle níž výrobce zhotoví na míru vaše nosiče – rovnátka. Počet nosičů se liší dle rozsahu ortodontické vady a předpokládané délky léčby. Klient v průběhu léčby nosiče střídá v pořadí určeném ortodontistou. Díky průhlednému materiálu a častému střídání nosičů jsou rovnátka na zubech skutečně neviditelná – když otevřete pusu, nikdo nepozná, že rovnátka máte.

U dětí v období smíšeného chrupu na některé specifické vady používáme snímací rovnátka. Snímací aparáty neumožňují plné spektrum ortodontických pohybů a určitou nevýhodou těchto aparátů je, že výsledek léčby je zcela závislý na spolupráci klienta. Pokud klient rovnátko nenosí, výsledek se samozřejmě nedostaví. Možnost sundavání rovnátek je ale pro mnoho klientů velkou výhodou.

Retenční (udržovací) fáze léčby

Po sejmutí rovnátek musí klient po určitou dobu nosit ještě retenční desky a tzv. fixní retainery podle stanoveného léčebného plánu. Fixní retainer je tenký drátek nalepený na vnitřní plochu zubů, který brání návratu zubů do původního postavení a umožňuje zubům přizpůsobit se nové poloze, a tím zajistit stabilní výsledek ortodontické léčby.

Neviditelná rovnátka

Neviditelná rovnátka řeší velké množství ortodontických vad a proto je léčba vhodná pro děti i dospělé. Při první nezávislé konzultaci certifikovaný ortodontista – na naší klinice je jím paní doktorka MDDr. Diana Filipová, Ph.D., MBA. Specialistka ortodoncie rozhodne, zda léčba pomocí neviditelných rovnátek značky Invisalign či Spark vhodná právě pro vás.

  • Estetika
  • Bez omezení v jídle
  • Komfortní pocit z léčby
  • Pohodlné čištění zubů
  • Časová úspora
  • Bezpečnost a trvanlivost

Můžete nám zavolat, zaslat SMS, poslat e-mail, nebo můžete vyplnit kontaktní formulář. Obratem se vám ozveme zpět.

Napište nám

Specialisti ortodoncie

Zobrazit další