Děti a dentální hygiena

Úsměv to řekne za Vás.

Je důležité chodit s dětmi na dentální hygienu? A kdy by se dětem měly začít čistit zuby?

Často se nás ptáte, jestli je dobré objednat Vaše děti na dentální hygienu. Odpověď je ano, děti by měly chodit také na dentální hygienu stejně jako rodiče.Dětská stomatologie

Nejprve bychom Vám chtěli říci něco o čištění zubů Vašich ratolestí. Už když jsou maminky těhotné, měly by chodit na dentální hygienu, aby např. netrpěly akutním zánětem dásní, který často u těhotných vzniká. A jak určitě víte, tak při těhotenství záleží nejen na Vaší stravě, ale také na Vaší ústní hygieně, jelikož Vaše ústa jsou spojená s Vaším miminkem. Pokud je zanedbaná ústní hygiena, tak můžete ohrozit i Vaše miminko. Už při Vaší návštěvě dentální hygienistky se můžete dozvědět, jak se nejen starat správně o své zuby a jaké pomůcky používat, ale také jak začít čistit zoubky svému budoucímu miminku.

Kdy by se dětem měly začít čistit zuby?

Odpověď je jednoduchá – již od prvního zoubku! Většinou se první zoubek prořeže, když je dítěti 6 měsíců, ale samozřejmě je to hodně individuální. I když třeba ještě stále jen kojíte, věřte nebo ne, i mateřské mléko může způsobit kaz! Nejen, že budete předcházet kazům a dalším onemocněním dutiny ústní, ale také si Vaše dítě bude na čištění zubů zvykat už od tak raného věku.
Děti by měly začít chodit na pravidelnou dentální hygienu již od 6 let a u některých případů, pokud to dítě zvládá, tak i dříve. Protože čím dříve dítě ví, jak správně dbát o své zuby a proč, tím více můžete předcházet kazům a dalším onemocněním dutiny ústní.

Dětská dentální hygiena ve většině případů trvá jen 30 minut, kdy je dítěti nejen vysvětleno, jak správně pečovat o zoubky, proč a jaké pomůcky používat, co by mělo jíst a pít, ale také to, že se zoubky očistí od nánosů plaku nebo popř. zubního kamene, protože i u malých dětí se může vytvořit zubní kámen, který je velice škodlivý. Potom je celý průběh většinou zakončen fluoridací. Je důležité, aby dítě vždy nosilo svůj kartáček při návštěvě dentální hygienistky.

Jak často by se mělo docházet na dentální hygienu?

Minimálně jednou za půl roku, ale u některých případů, když dítě nezvládá ústní hygienu, jak by mělo, nebo např. pokud má rovnátka, tak jsou intervaly návštěv častější. Měli byste také vědět, že dětem se do 12 let zuby dočišťují, tzn. že alespoň každý večer by měly být zuby Vašeho dítěte zkontrolovány a popř. dočištěny s Vaší pomocí, protože u dětí není ještě tak dobře vyvinuta manuální motorika. Při dalších návštěvách dentální hygienistky se neustále kontroluje technika čištění a čím je dítě starší, tím mu budou přibývat další pomůcky jako např. dentální nit nebo mezizubní kartáčky, které jsou velice důležitou součástí ústní hygieny.

Nemusíte se bát, že Vaše dítě bude mít strach z dentální hygienistky. Stačí, když mu vysvětlíte, že jsme jako zubní víly, které je budou učit čistit zoubky, aby nevznikaly kazy. Protože je dítě motivované pochvalou a nějakou odměnou, vždycky se rády k dentální hygienistce vrací.

Dentální hygiena je nejlepší investice, kterou do budoucna pro Vaše dítě můžete udělat. Vaše dítě vám bude jednou vděčné za to, že jste ho vzali k dentální hygienistce. A pamatujte, že dítě dělá to, co vidí u rodičů. Pokud uvidí, že i Vy se pečlivě staráte o zuby a chodíte pravidelně na dentální hygienu, tak Vaše dítě bude dělat to samé.

Článek pro Vás vytvořila dentální hygienistka.

OBJEDNAT SE   ZPĚT NA SEZNAM ČLÁNKŮ