parodontologie

se zabývá zachováním a léčbou závěsného aparátu zubu (dásně, závěsných vazů a kostního lůžka). Onemocnění, které způsobuje napadení dásně, se nazývá parodontitida nebo také paradontóza.

Úsměv to řekne za Vás.

Parodontitida se vyskytuje hlavně u pacientů středního a vyššího věku. U kuřáků je tento stav až o 70 % pravděpodobnější než u nekuřáků. Kouření navíc snižuje obranyschopnost organismu proti bakteriím. Na rozdíl od zánětu dásní – gingivitidy způsobuje parodontitida trvalé poškození, pouze v některých méně závažných případech je možná regenerace porušeného vaziva. Je však důležité zdůraznit, že správná léčba a důsledná dentální hygiena může v jakémkoliv stádiu paradontitidy zlepšit zdraví dásní, a zabránit tak přechodu onemocnění do pokročilejšího stádia, jehož důsledkem může být i ztráta zubů!

Toto onemocnění je zákeřné v tom, že v podstatě velmi dlouhou dobu (i v řádu let) nemusí pacient trpící parodontitidou pozorovat jakékoli projevy nemoci. Navíc ve výsledku nebezpečí nehrozí jen chrupu, ale chronická parodontitida může být jednou z příčin i dalších závažných onemocnění, neboť se může stát zdrojem infekcí a zánětů v celém lidském těle. Je prokázána souvislost mezi parodontitidou a zvýšeným výskytem srdečních onemocnění a centrálních mozkových příhod.

Léčba parodontitidy (parodontozy) probíhá ve třech základních fázích:

  1. V první fázi, která je nejmírnější, dochází k zásahu v úrovni dentální hygieny. Jedna z našich zkušených dentálních hygienistek odstraní z ústní dutiny plak a zubní kámen. Výsledek pak konzultuje s naším parodontologem, kterým je na naší klinice MUDr. Ondřej Klas. Ten následně vyhodnocuje a kontroluje úspěšnost ústupu parodontitidy.
  2. Druhá fáze léčby je vlastní specializovaná péče ze strany parodontologa. Podle závažnosti postižení se nasazuje odpovídající léčba, která může být konzervativní, bez chirurgického zásahu až po kompletní chirurgickou léčbu nebo například fotodynamickou terapii.
  3. Třetí fáze se skládá z pravidelných kontrol (cca 4x ročně) u parodontologického specialisty.

Jak předcházet vzniku parodontitidy (parodontózy, paradentózy)?

  • pravidelnou a systematickou péčí o chrup
  • pravidelnou návštěvou dentální hygienistky jednou za 6 měsíců

Na parodontologii je se naší klinice DENT MEDICO specializuje MUDr. Ondřej Klas

OBJEDNAT SE NA PARODONTOLOGII