Žluté zuby – zabarvení zubů: příčiny a řešení

Úsměv to řekne za Vás.

Celkové zabarvení zubu závisí na barvě a průsvitnosti jeho vnější vrstvy (skloviny) a na barvě vrstvy pod sklovinou (zuboviny neboli dentinu), která je oproti sklovině žlutá a v různé míře prosvítá na povrch. Působením různých vlivů se barva může změnit.

Hlavní vlivy jsou:

  • špatná hygiena
  • kouření
  • barevné nápoje (káva, čaj, červené víno)
  • dědičná dispozice
  • stárnutí

 Povrchové zabarvení zubů

Sklovinu mohou zabarvit pigmenty z různých pochutin, nápoju a zlozvyků. Zejména kouření, káva, čaj, červené víno, žluté koření či jiné výrazně barvené potraviny. Tyto pigmentace lze odstanit mechanicky, protože jsou na povrchu skloviny.

Účinnými metodami prováděné dentálními hygienistkami jsou:

1) čištění kartáčkem a abrazivní pastou – při menším výskytu nebo u dětí

2) Air-flow neboli pískování – při vetším výskytu pigmentací

Zabarvení, která jsou odolnější nebo se nacházejí v hlubších vrstvách skloviny, toto ošetření odstranit nedokáže.

Abychom si vlastní barvu zubů udrželi, je třeba o chrup správně pečovat a odstaňovat pravidelně zubní plak. Pokud je na zubech přítomný plak, jsou zuby matné a drsné a mnohem více náchylnější na znovuusazení dalších pigementů.

Hluboké zabarvení zubů

Během vývoje druhých zubů v dětství může budoucí barvu ovlivnit řada vlivů – některé léky, hlavně tetracyklinová antibiotika (zbarvují zuby dožluta až dohněda), nadměrný příjem fluoridů (zůstávají bílé skvrny na zubech).

Toto zabarvení zubů, ač vrozené nebo ovlivněné v raném dětství, je uloženo v hluboké vrstvě skloviny a může jej řešit jedině bělení zubů, a pokud nepomůže, tak estetická korekce u zubního lékaře (výplně, fazety, korunky)

Mrtvé zuby (po odstranění infikované zubní dřeně, po úrazech zubů) se projevují našedlým až načernalým vzhledem. Toto zabarvení lze vyřeřit pomocí vnitřního bělení zubů, kdy se bělící přípravek opakovaně aplikuje přímo do kanálků.

Zbavit se nepříjemného zbarvení zubů můžete i pomocí domácího bělení, o kterém si můžete přečíst v článku o bělení zubů doma.

OBJEDNAT SE NA DENTÁLNÍ HYGIENU  ZPĚT NA SEZNAM ČLÁNKŮ