Kartáčky, zubní pasty a ústní vody, správné čištění zubů

Úsměv to řekne za Vás.

Zubní kartáček představuje nejúčinnější nástroj k odstranění zubního plaku. Správný zubní kartáček by měl mít malou pracovní hlavu, která umožní lepší manipulaci v ústech a přesnější čištění. Dále by měl být měkký, jelikož tvrdým kartáčkem můžeme poškodit dásně nebo odhalit zubní krčky. Štětiny kartáčku by měly být rovně zastřižené. Je důležité si také uvědomit, že čím je hlava kartáčku hustěji osázena vlákny, tím méně práce nám čištění zubů dá.

Většinou platí, že zubní kartáček by se měl měnit každé tři měsíce. Záleží samozřejmě na každém, jak rychle kartáček opotřebuje. Je pravidlem, že čím víc na kartáček tlačíme, tím rychleji ho opotřebujeme. Pokud vlákna roztřepíte po pár týdnech, znamená to, že tlak při čištění je příliš velký a je potřeba ho zmírnit.

Čištění běžným kartáčkem můžeme rozšířit o tzv. solo neboli jednosvazkový kartáček. Ten má velice malou hlavičku, kterou se dostaneme na těžko dostupná místa, a péče o zuby s ním je velmi pečlivá. Je vhodný především na zuby moudrosti nebo na zuby, které jsou stěsnané a překřížené.

Optimální frekvence čištění zubů je 2x denně a jednomu z těchto čištění bychom měli věnovat větší pozornost a rozšířit ho o péči o mezizubní prostory. Délka čištění zubů je u každého individuální, záleží na šikovnosti pacienta, stavu zubů a přítomnosti korunek či rovnátek. Čistěte do té doby, dokud zuby nejsou čisté a hladké. Někomu péče o chrup zabere i 15 minut. Při čištění si uvědomte, že zub má pět stran a všechny je potřeba očistit. Obecně platí, že zuby bychom měli čistit krouživými pohyby. Technika je však také závislá na konkrétním pacientovi a jeho stavu chrupu, proto Vám se způsobem čištění nejlépe poradí dentální hygienistka a ideálně ho s Vámi rovnou i nacvičí.

Důležitým doplňkem péče o zuby jsou samozřejmě zubní pasty a ústní vody. Zubní pastu bychom měli uzpůsobit věku a popřípadě také problému, který se zuby či dásní máme. Většina past a ústních vod obsahuje fluoridy, které posilují sklovinu a pomáhají předcházet vzniku zubního kazu. Dětem kupujte pasty pouze pro ně určené. V těchto pastách je snížený obsah fluoridů pro případ, že by děti pastu snědly nebo spolykaly při čištění. Pamatujte, že použití zubní pasty a ústní vody je důležité a prospěšné, avšak nikdy nám nenahradí efekt samotného čištění.

OBJEDNAT SE   ZPĚT NA SEZNAM ČLÁNKŮ