Vyzpovídali jsme naší dentální hygienistku Ing. Elišku Krajákovou pro kterou jsme si připravili pár otázek ohledně dentální hygieny.
- Poměrně dost lidí si neumí čistit zuby, jak se to máme naučit?
Nejlépe uděláte, když si své pomůcky, které běžně používáte, vezmete s sebou k dentální hygienistce. Ta Vám ukáže, jak pomůcky správně používat. Také zkontroluje, zda kartáček splňuje vhodná kritéria. Měl by být měkký s rovně zastřiženými vlákny a malou hlavičkou. Pokud tomu tak není, rovnou si u ní můžete zakoupit kartáček nový. Následně Vám Hygienistka ve vašich ústech ukáže, jak s kartáčkem pracovat. Vybere správné velikosti mezizubních kartáčků a doporučí další pomůcky na čištění.
- Měly by na dentální hygienu chodit i děti?
Doporučujeme, aby děti docházeli k zubaři již s prvními zoubky. Takže rodiče, klidně své děti berte s sebou na Vaší preventivní prohlídku. Na té dochází jen ke kontrole chrupu. Dítě si na prostředí ordinace zvykne a zjistí, že na chození k zubaři není nic, čeho by se mělo bát. Na hygienu k nám pak děti dochází většinou od školních let, kdy už dokážou spolupracovat a společně se učíme čistit zoubky. Při dobré spolupráci zoubky leštíme, barvíme povlak, či když je potřeba, tak odstraňujeme zubní kámen.
Jak probíhá první návštěva dentální hygieny? Jak dlouho trvá a kolik stojí? To jsme pro vás sepsali do samostatného článku, který si můžete přečíst zde.
- Jak často bychom na dentální hygienu měli chodit? Jsou případy, kdy by měl člověk na dentální hygienu chodit častěji?
U lidí s dobrou hygienou bez parodontologických problémů stačí navštívit dentální hygienu jednou za půl roku. Častěji, přibližně třikrát až čtyřikrát za rok by na dentální hygienu měli navštěvovat lidí se zmíněnými parodontologickými problémy, lidé se špatnou hygienou a se zvýšenou kazivostí či celkovými onemocněními, jako je například cukrovka.