Drahá, nebo stačí obyčejná zubní pasta?

Zeptali jsme se za Vás

Úsměv to řekne za Vás.

Je drahá pasta zárukou kvality nebo stačí obyčejná zubní pasta? Je zubní pasta vůbec důležitá? Zeptali jsme se za vás! Na tyto i další otázky nám odpověděla naše dentální hygienistka Lenka Bendová.

  • Jaké pomůcky bychom měli při čištění zubů používat?

Mezi základní pomůcky, které jsou nutné pro udržení zdravých zubů a dásní, potřebujeme především vhodný kartáček. Manuální nebo elektrický a mezizubní pomůcky. Nejlépe mezizubní kartáčky vhodné velikosti nebo zubní nit, do nejužších prostor, kam se mezizubní kartáček nevejde. Někteří se ještě neobejdou bez tzv. solo kartáčku. Ten je vhodný pro čištění špatně dostupných stoliček, zubů moudrosti a stěsnaných zubů. Velmi vhodný je i pro děti na dočištění rodiči.

  • Jsou elektrické kartáčky opravu takový zázrak?

Elektrický kartáček nám zjednoduší a zefektivní čištění. Doporučuji spíše kartáčky se sonickou technologií pro jejich šetrnost k dásním i zubní sklovině. Elektrický kartáček vždy k zubům pouze přikládáme, nevyvíjíme na něj prakticky žádný tlak.

  • Co zubní pasta? Drahá, nebo stačí obyčejná?

Pastu na zuby si vyberte podle chuti. Její používání není pro čištění zubů rozhodující. K odstranění plaku na zubech ji nepotřebujeme, protože povlak pevně lne k povrchu zubů a je nutné jej odstranit mechanicky kartáčkem. Vyhněte se dlouhodobému používání abrazivních bělících past. Její dlouhodobé používání vede k poškození skloviny, její zvýšené pigmentaci a větší citlivosti zubů. Při specifických potíží v ústech si můžete nechat doporučit zubní pastu svým zubním lékařem nebo dentální hygienistkou.

Pokud nevíte po jaké zubní pastě sáhnout, sáhněte po značce Elmex. Tou nic nezkazíte.

  • Jsou v tomto směru nějaké novinky?

Ano, různé druhy pomůcek na čištění, prostředků a přípravků na zuby a péči o dutinu ústní přibývají každým dnem. Velký boom je nyní v elektrickém čištění zubů. Na trhu přibývají stále nové značky, druhy a formy těchto kartáčků. Například kartáčky se silikonovými vlákny jsou extrémně šetrné a hygienické, ovšem v odstraňování povlaku málo účinné. Trendem se také stávají ústní sprchy a čištění mezizubních prostor, které jsou svou účinností v čištěné také až za klasickými mezizubními kartáčky.

Opačným trendem jsou ekologické kartáčky, nejčastěji vyrobené z bambusové celulózy nebo kartáček větvičkový, miswak. Ty dobře přijímají vlhkost a mohou se tak snadno stát místem k rozvoji plísně. Tyto kartáčky je nutné velmi často měnit a po použití je nechávat velmi dobře vyschnout. Doporučuji je také ukládat mimo koupelnu.

  • Proč chodit na dentální hygienu? Jaký má přínos pro náš chrup?

Pravidelné návštěvy mají především preventivní přínos. Pokud jsou už přítomné potíže se zuby a dásněmi, společně je dokážeme zastavit nebo eliminovat. Správně provedená a pravidelná dentální hygiena spojená se správnou domácí péčí vás zbaví strachu ze zubních kazů, zánětů dásní, parodontózy a ztráty zubů. Ušetříte za zubní ošetření, opravy zubů a jejich náhrady.

Dobrý stav dutiny ústní se promítne do celkového zdraví a vlastní spokojenosti. Úsměv to řekne za Vás.

  • Jaké nástroje a přístroje se při dentální hygieně používají?

K základnímu vybavení patří přístroje na odstraňování zubního kamene, tedy ultrazvuk s různými koncovkami. Dále ruční nástroje na zubní kámen, scalery a kyrety. Přístroj k odstraňování povrchových pigmentací a povlaku nazýváme airflow. K odstranění povlaku a leštění zubů se používá profylaktická kolénka s čistícími kartáčky nebo gumovými kalíšky.

  • Velkým tématem je i bělení zubů, je vhodné pro každého?

Bělení zubů není vhodné pro každého. Prvním předpokladem pro bělení je velmi dobrá úroveň ústní hygieny, zdravé dásně bez zánětu, bez přítomnosti povlaku a zubního kamene. Dále zuby musí být sanovány, to znamená, bez kazů nebo s dobře ošetřenými kazy. Další kritériem je kvalita skloviny. Pokud je oslabená a porušená, zuby jsou abradované a citlivé, bělení nedoporučujeme, protože bělící proces by citlivost zubů pravděpodobně velmi zvýšil. Podobné omezení patří i při tzv. odhalených krčcích, kde není dostatek skloviny nebo jsou odhalené kořeny zubů.

Dále nebělíme ženy, které jsou těhotné či kojící, děti do 18 let věku a klienty při ortodontické léčbě fixními rovnátky.