Péče o dočasný chrup

Úsměv to řekne za Vás.

Shrnutí:

  1. základní faktory vzniku kazu a význam dočasného chrupu
  2. těhotenská prohlídka
  3. první návštěva u zubaře a jak na ni dítě připravit
  4. čištění chrupu u dětí
  5. doplňky k čištění zubů
  6. „zabijáci“ dočasného chrupu
  7. ošetření v premedikaci a řízené sedaci
  8. velké mýty

 

1) základní faktory vzniku kazu a význam dočasného chrupu

Existují 4 základní faktory vzniku zubního kazu. Jsou to:

  • zuby – místo, kde kaz vzniká
  • čas – trvá cca 48 hodin, než se v plaku vytvoří baterie, které jsou schopné tvořit kaz
  • sacharidy – které jsou bakteriemi zkvašovány na kyseliny
  • plak – jehož velkou část tvoří bakterie a zbytky potravy

Zubní kaz vzniká působením bakterií, pro které je hlavní potravou cukr. Dostatečný přísun cukru vede k produkci kyselého prostředí, které rozpouští zubní tkáň.

Další faktory, které se na vzniku kazu podílejí, jsou méně významné. Patří sem například:

  • kvalita sliny, která obsahuje minerály a fluoridy důležité pro kvalitu skloviny, tvoří ochranný povlak na zubech a snižuje přilnavost plaku a je v ní obsažen i imunitní systém, který omezuje působení bakterií
  • správné postavení zubů, které umožňuje dobré čištění

Kaz není dědičný. Dědí se hygienické a stravovací návyky rodičů a svůj podíl hraje např. kvalita sliny. Pokud ale bude chybět jeden ze základních faktorů, zubní kaz nevznikne.

Dočasné (mléčné) zuby plní v životě dítěte celou řadu funkcí, a proto je potřeba o ně důkladně pečovat. Slouží k ukusování potravy, velkou roli hrají při mluvě a sociálním kontaktu dítěte (např. ve školce – vzpomeňte si, jak umí být děti zlé, když se někdo odlišuje). V neposlední řadě drží místo pro zuby stálé a jsou zodpovědné za správný růst čelistí.

2) těhotenská prohlídka 

První informace o péči o dočasný chrup by měla obdržet nastávající maminka již během těhotenské prohlídky. Ošetřující stomatolog by ji měl seznámit například s faktem, že péče o zoubky miminka začíná opravením jejích zubů. Kaz je infekční onemocnění, a proto je důležité, aby nejen matka, ale i všechny osoby, které přijdou s dítětem do bližšího kontaktu, měli zuby spravené. Mezi velké nešvary patří olizování lžičky a dudlíku, pití ze stejného hrnečku s dítětem apod. Tedy situace, kdy matka může přenést bakterie ze svých úst do úst dítěte. Mléčné zuby jsou po prořezání velmi zranitelné – trvá minimálně několik měsíců, než se v zubech usadí dostatek minerálů jako je vápník a fluoridy, a zuby tak získají definitivní „tvrdost“. Ústní dutina dítěte má jiné složení bakteriální flory než ústa dospělého. Pokud se do nich dostanou bakterie v takto časném období, výrazně stoupá riziko vzniku kazu.

3) první návštěva u zubaře a jak na ni dítě připravit

S preventivními prohlídkami dítěte je dobré začít zhruba od jednoho roku věku. Během první návštěvy by si dítě mělo zvykat na ordinaci jako na běžné prostředí. Není až tak důležité důkladné prohlédnutí chrupu dítěte, ale jde zejména o podání informací rodičům, neboť právě oni jsou zodpovědní za zdravé zuby svého dítěte. Je naprosto běžné, že děti při vyšetřování prvních zoubků pláčou. Spolupráce, kdy začínají princezny a mladí muži chápat, proč se zoubky prohlíží a co mají dělat, přichází ve věku 2,5 – 3 let. Takovéto dítě je dobré na návštěvu připravit: „Přijdeme, pohraješ si v čekárně, prohlídneš si ordinaci, povozíš se na super křesle, které jezdí nahoru a dolů. Pak otevřeš pusu, spočítají se zuby, paní doktorka se koukne zrcátkem, jestli v zubech nebydlí červíci. Když budeš šikulka, dostaneš odměnu a půjdeme domů“. Nevhodné je používat formulaci „neboj, nebude to bolet“ – dítě do té doby nenapadne, že by něco mělo bolet. Výbornou pomůckou jsou dětské hry na doktory a pohádky – Hurvínek u zubaře, Prasátko Pepina u zubaře, Byl jednou jeden život – ústa a zuby

4) čištění chrupu u dětí

Čištění zubů u dítěte by mělo začít s prořezáním prvního zubu. Důležité je, aby si každý rodič našel systém, který mu umožní vyčistit dítěti všechny zuby tak, aby na nich nezůstával plak. Většinou se jedná o techniku horizontální, protože děti čištění zubů příliš neuchvacuje a často bývá problém zvládnout jim udržet pusu otevřenou na dostatečně dlouhou dobu. Jakmile začnou děti spolupracovat (cca kolem 3. roku věku), cvičíme techniku krouživou, která je šetrnější k dásním a umožní pěkně vyčistit zuby těsně nad dásní, v tzv. krčkové oblasti. Zpočátku má dítě zuby skousnuté, s rozvíjející se jemnou motorikou čistíme každý zubní oblouk zvlášť.

U malých dětí je dobré přistoupit k zábavné formě čistění. Např. ve vaně, kdy mu lze proplachovat pusu sprchou nebo plivat na lodičku (to je dobré pro nácvik vyplivování). Popř. ve dvojici s rodičem, při koukání na pohádku, říkání básničky. Stále existují rodiče, kteří „nechtějí dítě trápit“ – netrápíte ho – pomáháte mu. Dočasné zuby se kazí velmi rychle a jejich oprava je náročná.

Lze používat tzv. prsťáček, kterým se do pusy dítěte rodič snadno dostane. Jakmile se prořeže některá stolička, je nutné přejít na klasický kartáček. Ten by měl mít dostatečně malou hlavici, aby se s ní rodič v ústech dítěte dobře vytočil a dostal se i k zadním zubům, a s měkkými štětinami, aby nedošlo k poranění dásní. Děti rády kartáček okusují, proto je nutné je často měnit. Rodiče by měli dítěti pomáhat s čištěním do 8 let věku, kdy je motorika natolik rozvinutá, že je dítě schopno umýt si zuby samo. Pozor – stát v koupelně a dohlížet nestačí – nejprve by si dítě mělo zuby mýt samo, poté by měl vzít rodič kartáček do ruky a zuby dočistit.

Pro kontrolu správnosti čistění slouží plak detektory, které obarví místa, kde zůstal plak, a která je potřeba dočistit.

5) doplňky k čištění zubů

Svým pacientům doporučuji pastu s aminfluoridy (organický fluor), které se zabudovávají do skloviny, a tím ji tvoří odolnější vůči zubnímu kazu. Tam, kde je riziko vzniku kazu větší, popř. nalezneme na zubech počínající kazy, jsou vhodné i preparáty s obsahem vápníku. Ty se nanáší na zuby po důkladném vyčištění, dítě pak již nevyplivuje, nevyplachuje, jde spát.

Účinné jsou i xylitolové bonbony, které upravují složení bakteriální flory v ústech.

Pro kontrolu správnosti čistění slouží plak detektory, které obarví místa kde zůstal plak, a která je potřeba dočistit

Žádný z těchto přípravků však není schopen nahradit správné používání kartáčku.

6) „zabijáci“ dočasného chrupu

Pokud začneme hledat „zabijáka“ už v kojeneckém věku, jedná se o protahované noční kojení (déle než 6 měsíců od prořezání prvního zubu), noční pokračovací mléka – např. dětská lahev v postýlce, kdy se dítě napije, kdykoliv se probudí. Během noci všichni lidé daleko méně sliní, proto je i ochranný účinek sliny nižší. Malé děti navíc spí na zádech a vysychají jim přední zoubky, čímž mizí ochranný účinek sliny úplně.
V pozdějším věku to jsou slazené nápoje – šťávy, doslazované čaje -, které děti popíjí v průběhu celého dne. Pro vznik kazu není rozhodující pouze množství sladkého, ale i četnost (je lepší sníst sušenku najednou, než ji mít položenou na stolku a ujídat jí celý den).
Poslední dobou vídám v ordinaci čím dál více zubů poškozených soft drinky a energetickými nápoji. Tyto nápoje jsou nejen sladké, ale i kyselé. To má za následek jak vznik kazu, tak i rozrušování skloviny. Díky tomuto porušení skloviny vznikají kazy i na atypických místech, např. na vrcholcích hrbolků.

Pozor dejte i na ochucené minerální vody – v 1,5litrové flašce je zhruba 11 kostek cukru

7) ošetření v premedikaci a a řízené sedaci

Ošetření v řízené sedaci volím u dětí bázlivých, špatně spolupracujících nebo při mnohočetných kazech, kdy chci dítě i rodiče uchránit špatných zážitků.
Výhodou tohoto ošetření je, že jakmile anesteziolog děťátko uspí, vše si důkladně prohlédnu, udělám si rtg, abych věděla i o mezizubních kazech, a vše opravím najednou a v klidu. Pokud jsou kazy hluboké, není problém zoubek vytrhnout. Dítě nemá nepříjemný zážitek, protože celé ošetření prospí a další den může fungovat bez omezení. Celý zákrok je ambulantní a organismus dítěte zatíží naprosto minimálně.

Jak toto ošetření probíhá? Pokud se rozhodnete pro tento typ ošetření, je potřeba se objednat na konzultaci k lékaři, který bude ošetření provádět. Během této návštěvy se lékař seznámí alespoň částečně se stavem chrupu dítěte, vyloučí alergie a zodpoví Vaše dotazy.

V den ošetření přijede s dítětem nalačno (4 hodiny nejíst, nepít), s sebou přinesete sladký nápoj, které má dítě rádo. Do tohoto nápoje se nalije premedikace, která slouží k navození klidu a pohody dítěte a která způsobí, že si nebude nic z dalšího průběhu ošetření pamatovat. Pak přijdete do ordinace, anesteziolog zavede kanylu do žíly a uvede dítě do hlubokého spánku. Všechny vitální funkce dítěte jsou zachovány (dýchá samo, není potřeba intubace). Zubní ošetření probíhá přímo na zubařském křesle. Po skončení zákroku se dítě dospí v dospávacím pokoji a odchází domů. Na zákrok je vhodné přijet autem, protože dítě musíte odnést.

8) velké mýty

  • Dětské zuby se nekazí – kazí a velmi rychle – sklovina dočasného zubu má tloušťku 0,3-0,5 mm a je relativně měkká (obsahuje menší množství vápníku). U zubu stálého dosahuje tloušťka skloviny 1,5-2,5 mm. To znamená, že kaz proniká sklovinou dočasného zubu daleko rychleji. Dentin je rovněž měkčí a i relativně malý kaz proniká rychle do blízkosti nervu a dochází ke komplikacím – bolest, otok, poškození zárodku a špatné prořezávání stálého zubu.
  • Mléčné zuby nemají kořeny – mají a velmi dlouhé. Navíc jsou klenuté, aby mohl být mezi nimi uložen zárodek stálého zubu. Jak stálý zub prořezává, kořeny mléčného zubu se zkracují, až nakonec zoubek vypadne. Pokud má dojít k předčasnému vyndání dočasného zubu, jedná se o poměrně zatěžující zákrok.
  • Mléčné zuby se nemají předčasně vyndavat, slouží jako mezerníky a drží místo pro stálé zuby – kazem zničený zub žádné místo neudrží. K tomu, aby dočasný zub fungoval jako mezerník, je nutná celá korunka zubu – ať už kazem nedotčená nebo vyspravená výplní. Jakmile kaz pronikne do nervu zubu, popř. po něm zbydou jen kořeny, je nutné ho z pusy vyndat. Pokud v ústech takovýto zub zůstane, stává se zdrojem infekce pro ostatní zuby, nelze ho dostatečně vyčistit a je zdrojem zápachu z úst. Dále se mohou rozvinout komplikace kazu jako je bolest, otok, poškození zárodku a špatné prořezávání stálého zubu.
  • Zkažené mléčné zuby nevadí – dočasné zuby mají nervy úplně stejné jako zuby stálé – tzn. že pokud je kaz velký a zasahuje do blízkosti nervu, zuby dítě bolí. Málokdy děťátko řekne: „bolí mě zub“ – příznaky bývají často nespecifické – poruchy spánku, noční můry, změny nálady, vyhýbání se jídlu.
    Navíc plní v životě dítěte celou řadu funkcí, a proto je potřeba o ně důkladně pečovat. Slouží k ukusování potravy, velkou roli hrají při mluvě a sociálním kontaktu dítěte (např. ve školce – vzpomeňte si, jak umí být děti zlé, když se někdo odlišuje). V neposlední řadě drží místo pro zuby stálé a jsou zodpovědné za správný růst čelistí.
  • Zkazily se nám první šesky – šestky, neboli první moláry, jsou zuby stálé a jedny z nejdůležitějších v celé puse. Děti mají zubů 20 – v každé čtvrtině čelisti je zubů 5. Okolo šestého roku proříznou za druhými dětskými stoličkami šestky – často jako první stálé zuby – a žádný mléčný zub nevypadne. Proto zůstávají často bez povšimnutí a rodiče oslavují prořezání prvního stálého zubu až po vypadnutí některého z předních zubů.