Správná domácí péče o chrup

Úsměv to řekne za Vás.

Abychom udrželi naši dutinu ústní ve zdravém stavu, je nezbytně nutné používat správné a vyhovující pomůcky, které Vám doporučí a vybere dentální hygienistka a naučí vás jak s nimi pracovat.

Mezi vhodné pomůcky, které by neměly chybět v žádné domácnosti, patří :

1. Klasický zubní kartáček

Zubní kartáčky tvoří jeden z nejdůležitějších prostředků pro odstraňování plaku a zbytků potravy ze zubů. Důležité je používání kartáčku s krátkou pracovní hlavou, rovně zastřižená hustá vlákna, která jsou zaoblená. Správný kartáček je přizpůsoben tak, aby nepoškozoval měkké a tvrdé tkáně v ústech.

2. Mezizubní kartáčky

Čištění mezizubních prostor je nedílnou součástí v péči o chrup a to i u mléčného chrupu. Zde je nutná pomoc rodičů, protože tento typ čištění děti nezvládají. Jedná se o velmi efektivní odstraňování zubního plaku, bakteríí a zbytků potravy z mezizubí. V dnešní době patří mezizubní kartáčky k základnímu hygienickému vybavení, které by každý pacient měl pravidelně používat a především s nimi umět zacházet. Jejich použití je velmi snadné, ale s intruktáží a správným zachazením by nám vždy měl poradit stomatolog nebo dentální hygienistka.

3. Zubní pasty

Zubní pasta je další důležitý prostředek, avšak doplňkový v péči o chrup a nosič léčebných látek. Složení se především liší obsahem fluoridů, barvou, chutí a dalších chemických látek. Nejdůležitější funkcí past je její čistící funkce a odstraňovaní zubní plaku z povrchu zubů za pomocí kartáčku. Hladký povrch znesnadňuje usazování mikroorganismů a produktů jejich metabolismu. Ve většině případů jí můžeme přikládat pouze deodorační funkci u chrupu bez obtíží. V případech zvýšené citlivosti zubů, nadměrné kazivosti či problémech s krvácením nebo parodontózou jsou správně vybrané zubní pasty důležitou součástí dentálních pomůcek k dennímu užití.

4. Ústní vody

Velká většina populace považuje ústní vodu za základní součást v péči o jejich orální zdraví. Jednu základní a velmi podstatnou věc si neuvědomují, a to je ta, že ústní voda slouží pouze jako další doplňek na vyčištěné zuby a neodstraňuje zubní mikrobální povlak dutiny ústní. Klasické čištění tím nenahrazuje.

OBJEDNAT SE NA DENTÁLNÍ HYGIENU  ZPĚT NA SEZNAM ČLÁNKŮ