Zubní kámen a jeho vliv na chrup

Úsměv to řekne za Vás.

Přítomnosti zubního kamene v dutině ústní předchází dlouhodobě ulpívající plak na zubech. Zubní plak nejvíce ulpívá na povrchu zubu, především kolem krčku, v mezizubních prostorách a dásňovém žlábku (prostor mezi zubem a dásní). Při jeho nedostatečném odstranění pomocí vhodných dentálních pomůcek a za použití správné techniky čištění poté zmineralizuje (ztvrdne) v důsledku zabudování minerálních látek do plaku. Povrch zubního kamene je drsný, a proto slouží jako místo pro hromadění dalších zbytků potravy a zubního plaku.

Zubní plak bývá snadno odstranitelný, ovšem po přeměně na zubní kámen není odstranitelný zubním kartáčkem. Zubní kámen je velmi pevně přichycen k zubu a je potřeba ho odstranit v ordinaci zubního lékaře či dentální hygienistky. Zubní kámen je odstraňován ultrazvukem nebo mechanicky pomocí speciálních ručních nástrojů (více o možnostech dentální hygieny). V některých případech je nutné použít anestezii, obzvláště v situacích, kdy zubní kámen zasahuje hluboko pod dáseň.

Pro zamezení tvorby zubního kamene je nutné odstranění zubního plaku ze všech ploch zubů. V některých případech je zvýšená tvorba zubního kamene spojená např. s onemocněním slinných žláz či dalších orgánů, nadměrnou konzumací minerálních vod či doplňků stravy, která může vést k produkci vysoce mineralizované sliny v dutině ústní.

OBJEDNAT SE NA DENTÁLNÍ HYGIENU ZPĚT NA SEZNAM ČLÁNKŮ