Zajímavosti

Zde publikujeme články na různá témata týkající se stomatologie a péče o chrup. Autory článků jsou lékaři a dentální hygienistky z naší kliniky.

Úsměv to řekne za Vás.

Přehled příspěvků ZP na dentální hygienu v roce 2020

V článku najdete přehled příspěvků všech zdravotních pojišťoven na dentální hygienu a prostředky dentální hygieny pro rok 2019.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

OROXID® – Revoluje v péči o dutinu ústní

Seznamte se s novinkou, kterou naši lékaři doporučují! Jedná se o zdravotnický prostředek určený pro účinnou ústní hygienu a rychlé hojení širokého spektra potíží v dutině ústní

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Drahá, nebo stačí obyčejná zubní pasta?

Je drahá pasta zárukou kvality nebo stačí obyčejná zubní pasta? Je vůbec důležitá? Zeptali jsme se za Vás. Na otázky nám odpověděla naše dentální hygienistka Lenka Bendová.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

3 otázky pro dentální hygienistku Elišku Krajákovou

Zeptali jsme se za Vás! Vyzpovídali jsme naší dentální hygienistku Ing. Elišku Krajákovou, pro kterou jsme si připravili tři otázky ohledně dentální hygieny.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Proč zvolit ortodontickou léčbu v Dent Medico?

Připravili jsme si pro Vás článek výhod, proč zvolit ortodontickou léčbu u nás. Špičkové vybavení, specialisté oboru stomatologie a žádné skryté poplatky.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Přehled příspěvků na dentální hygienu v roce 2019

V článku najdete přehled příspěvků všech zdravotních pojišťoven na dentální hygienu a prostředky dentální hygieny pro letošní rok.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Pozitiva domácího bělení

Domácí bělení zubů je bezpečnou a šetrnou metodou, jak dosáhnout zářivého úsměvu. Mezi hlavní pozitiva domácího bělení zubů patří bezesporu možnost konzultovat zbarvení zubů s dentální hygienistkou, která stanoví příčiny zabarvení chrupu, léčebný plán a zhodnotí riziko vedlejších reakcí, čímž se také předchází možnému barevnému nesouladu jednotlivých zubů po ukončení bělení. Právě dentální hygienistky Vám doporučí nejlepší řešení přímo pro Vás.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

MDDr. Filipová: Atraktivní úsměv nám zvyšuje sebevědomí

Rovné zuby nám pomáhají dobře kousat, žvýkat potravu a správně mluvit. Pravidelně postavené zuby nejen lépe koušou, ale také se lépe čistí a také lépe vypadají. Zdravý a krásný chrup činí náš úsměv atraktivní, což nám zvyšuje sebevědomí. Ortodontická léčba (= léčba nepravidelností chrupu pomocí rovnátek) je po všech stránkách prospěšná, neboť nejen rovná zuby, ale také harmonizuje celý obličej, což přispívá k lepšímu sebehodnocení. Tak může ovlivnit nejen vzhled pacienta, ale i jeho úspěch ve společnosti, zaměstnání a jeho celkový postoj k životu.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Víte, jak na dětské zuby? Rozhovor s dětskou stomatoložkou MDDr. Kamilou Foglarovou

Mléčné zuby plní v životě dítěte celou řadu funkcí. Slouží k ukusování a rozmělňování potravy, velkou roli hrají i při mluvě a sociálním kontaktu dítěte (např. ve školce, vzpomeňte si, jak umí být děti zlé, když se někdo odlišuje). V neposlední řadě drží místo pro zuby stálé a jsou zodpovědné za správný růst čelistí. Během dětství se děti učí i správným hygienickým návykům, proto je pravidelná a dostatečná péče o mléčné zuby velmi důležitá.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Význam dentální hygieny pro zachování chrupu

Zdravé zuby pro nás znamenají nejen krásný úsměv, ale také jsou spojené se zdravím celého našeho organismu. Většina populace lidí by chtěla mít zdravé zuby a to po celý život. Co to ovšem pro nás znamená? Je to vůbec možné? A  může se tento sen stát pro nás realitou? Dentální hygiena je obor který vám pomůže splnit váš sen, jak udělat pro svoje zuby maximum, ušetří vám čas ale i peníze. Důležitá je včasná a vzájemná spolupráce s pacientem a jeho pravidelné návštěvy.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

MUDr. Brokešová: Odstranění „zubu moudrosti“ („osmičky“)

K velmi častému a někdy obávanému zákroku u pacientů patří extrakce „osmičky“.  Třetí molár vyrůstá do zubního oblouku v dospělosti (od 18  do 24 roku života).  Zub ale může do dutiny ústní vyrůst i v pozdějším věku.  Odborný názor na odstranění třetího moláru se výrazně liší v závislosti na v celkovém zdravotním stavu pacienta, věku pacienta, konkrétní diagnóze jako i na odbornosti a zkušenosti daného stomatologa/stomatochirurga.  Vždy je nutné zvážit i individuální osobnost pacienta a jeho aktuální potřeby. Proto je těžké  striktně stanovit hranice pro rozhodnutí se k odstranění„osmičky“.  K rozhodnutí nelze předem přistupovat standardizovaně.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Mezizubní kartáčky, dentální nitě

Mezizubní kartáčky a zubní nit nám slouží k čištění mezizubních prostor a jejich pravidelné používání je stejně důležité, jako čištění klasickým kartáčkem. Jejich pomocí odstraňujeme plak z mezizubních prostor a tím předcházíme vzniku mezizubních kazů, zánětu dásní a později také parodontóze. Mezizubní prostory bychom měli čistit pravidelně alespoň 1x denně.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Správná domácí péče o chrup

Abychom udrželi naší dutinu ústní ve zdravém stavu, je nezbytně nutné používat správné a vyhovující pomůcky, které vám doporučí a vybere dentální hygienistka a naučí vás jak s nimi pracovat.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Zubní kámen a jeho vliv na chrup

Přítomnosti zubního kamene v dutině ústní předchází dlouhodobě ulpívající plak na zubech. Zubní plak nejvíce ulpívá na povrchu zubu, především kolem krčku, v mezizubních prostorách a dásňovém žlábku (prostor mezi zubem a dásní). Při jeho  nedostatečném odstranění pomocí vhodných dentálních pomůcek a za použití správné techniky čištění poté zmineralizuje, nebo-li ztvrdne v důsledku zabudování   minerálních látek do plaku

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Žluté zuby – zabarvení zubů: příčiny a řešení

Celkové zabarvení zubu závisí na barvě a průsvitnosti jeho vnější vrstvy (skloviny) a na barvě vrstvy pod sklovinou (zuboviny neboli dentinu), která je oproti sklovině žlutá a v různé míře prosvítá na povrch. Působením různých vlivů se barva může změnit.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Kartáčky, zubní pasty a ústní vody, správné čištění zubů

Zubní kartáček představuje nejúčinnější nástroj k odstranění zubního plaku. Správný zubní kartáček by měl mít malou pracovní hlavu, která umožní lepší manipulaci v ústech a přesnější čištění. Dále by měl být měkký, jelikož tvrdým kartáčkem můžeme poškodit dásně nebo odhalit zubní krčky. Štětiny kartáčku by měly být rovně zastřižené. Je důležité si také uvědomit, že čím je hlava kartáčku hustěji osázena vlákny, tím méně práce nám čištění zubů dá.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

Citlivost dásní a zubů

Zvýšená citlivost zubů bývá nejčastěji zjištěna při konzumaci studených, teplých, kyselých či sladkých nápojů nebo potravin. Obnažování zubních krčků (mezi korunkou a kořenem zubu) může způsobovat i počínající parodontóza. Nejčastější příčina citlivých zubů je však mechanické poškození způsobené špatnou technikou čištění zubů, nevhodnými pomůckami (příliš tvrdý kartáček), velkým tlakem na zubní kartáček nebo nevyhovujícím tahem sliznic a uzdiček v dutině ústní. Zvýšená citlivost zubů a dásní také může signalizovat vznik zubního kazu. Dále mohou vyšší citlivost způsobovat staré a nevhodné výplně, praskliny či otvory na zubech nebo bruxismus (skřípání a zatínání zubů).

ČÍST CELÝ ČLÁNEK

MDDr. Kamila Rambová (Foglarová): Péče o dočasný chrup

základní faktory vzniku kazu a význam dočasného chrupu, těhotenská prohlídka, první návštěva u zubaře a jak na ni dítě připravit, čištění chrupu u dětí, doplňky k čištění zubů, „zabijáci“ dočasného chrupu, ošetření v premedikaci a řízené sedaci, velké mýty

ČÍST CELÝ ČLÁNEK